Telefon
E-mail
Teklif Al

Karavan Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Karavan Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

25 Mart 2021

esk-banner

Bugünlerde hemen herkesin aklından geçen karavan hayatı, bu hayatın en önemli gereklerinden biri olan ses yalıtımı konusunu da önplana çıkarmış durumdadır. Doğru ve kaliteli karavan ses yalıtımı malzemeleri ile hazırlanmış donanımlar, karavan hayatını çok daha rahat bir ortama dönüştürmektedir. Siz de tatillerinizi çok daha eğlenceli bir şekilde geçirmek isterseniz ses yalıtımı malzemeleri nelerdir ve doğru yalıtım nasıl yapılır sorularının cevaplarını öğrenmelisiniz.

Karavan Ses Yalıtımı Nedir?

İçerisinde bulunulan alanda gerçekleşen sesin ortam dışına taşmamasını sağlayan sistemlere yalıtım sistemleri denir. Konferans salonları ve iş yerlerinin dışında, karavan ve özel otomobillerde de yalıtımın büyük önemi vardır. Yalıtımın doğru ve etkili olmasının en doğru yolu ise doğru yalıtım malzemelerine sahip olmaktır. İşte, detayları…

Karavan Ses Yalıtımında Kullanılan Malzemeler Ne Kadar Önemlidir?

Dünyanın en önemli tatil araçlarından biri olan karavanlarda yalıtımın hem ses hem de ısı yönünden büyük ihtiyaçları bulunmaktadır. Özel yaşam alanına dönüşen bu size özel araçlarda yolculuk ederken ve zaman geçirirken, sesin dışarıya çıkmaması ya da dışarıdaki sesin içeriye girmemesi büyük  bir avantaj olacaktır. Yalıtım sırasında kullanılması gereken malzeme ve ürünler iç mekanın özelliklerine ve gereklerine uygun olarak planlanmalıdır. Bu noktada mutlaka ve mutlaka alanında uzman ve deneyimli bir ekipten destek almak büyük bir avantaj olacaktır.

karavan-yalitimi-nasil-yapilir

Karavan Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Bir karavanda yalıtım işlemi yapılmadan önce aracın teknik özellikleri dikkate alınır. Uzman bir ekip tarafından yapılan keşif sonrasında, aracın iç ve dış malzemesine uygun ürün ve donanımlar seçilir. Araç sahibinin bütçesi de dikkate alınarak kişiye özel fiyatlandırma işlemleri yapılır. Ardından işlemlere başlanır.

Otomobil ve Karavan Ses Akustiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hem otomobil hem de karavan ses akustiği söz konusu olduğunda uygulanacak her bir alan tek tek incelenmelidir. Zemin, kapı, tavan ve cam akustikleri kendi içerisinde planlanmalıdır. Böylece çok daha kaliteli bir sonuç elde etmek mümkün olacaktır.

Asfalt ve Lastik Sesi Çözümleri Karavan Ses Yalıtımı İçin Mümkün müdür?

Kullandığınız karavanın ses iletkenliği sizin rahat ya da keyifsiz bir tatil yaşamanıza neden olabilir. Tıpkı otomobil ve ticari araçlarda olduğu gibi karavan ses akustiği sistemlerinde de asfalt ve lastik sesi çözümleri dikkate alınmaktadır.

Karavan İçin En İyi Ses İzolasyon Malzemesi Nasıl Seçilir?

Karavan ses izolasyon malzemeleri noktasında çok sayıda ürün çeşiti bulunmaktadır. Siz de karavanınıza en uygun malzemeyi tercih etmek için aşağıdaki detayları inceleyiniz.

a – İzogreen Keçe

Hem ses hem de ısı izolasyonu sağlayan ve yerli üretim malzemelerden biri olan İzogreen Keçe ülkemizde kullanılan en popüler ürünlerden biridir. Aynı zamanda enerji tasarrufu yapan bu ürün ile keyifli yolcukluklar yaparken sağlıklı da olursunuz.

b – Cam Yünü – İzocam

Aynı anda hem ses hem de ısı yalıtımı yapan izocam yani cam yünü yine karavan yalıtım sistemleri malzemelerinin başında gelmektedir. Nem ve çürümeye karşı dayanıklı olduğu bilinen bu ürün zaman zaman sağlıksız olduğu konusunda eleştiriler almaktadır. Fakat bu konuda deneysel bir sonuç bulunamamaktadır.

c – Taş Yünü

Geçtiğimiz 20 yılın en çok kullanılan ses yalıtım malzemeleri arasında taş yünü de yerini almaktadır. Volkanik bir kayaçtan elde edilen bu ürün sayesinde yüksek kalitede ses izolasyonu sağlanmaktadır. Siz de sağlıklı bir yalıtım malzemesi tercih edecekseniz, taş yünü ile tanışmalısınız.

d – Polyester Elyaf Keçe – İzobozz

Dünyanın en çok kullanılan yalıtım malzemelerinden biri olan izobozz hem ısı hem de ses izolasyonu için tercih edilmektedir. Geri dönüştürülebilen akustik malzemeler arasında da yerini alan bu ürün, İzoBOZZ ismindeki bir firma tarafından üretilmektedir. Bakteri ve haşeriye karşı dayanıklı bir ürün olan bu malzeme biraz ağır bir malzemedir. Bu yönü ile taşıtınız için tercih etmek ya da etmemek tamamen sizin insiyatifinizde olacaktır.

Karavan Ses Yalıtımı Fiyatları Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Eğer bir karavan satın almış ve yalıtım yaptırmak istiyorsanız, aracınızı hangi mevsimlerde sıklıkla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Aksi halde yaz aylarında sıklıkla kullanacağınız bir araca ısı yalıtım malzemesine büyük bir masraf yapmanıza gerek yoktur. Eğer yaz kış kullanım sağlayacaksanız hem ısı hem de ses yalıtımı fiyatları konusunda uzman görüşü almalısınız. Fiyatlandırmalarda ise uygulama alanına ve uygulanacak malzemeye göre değişiklikler olacaktır. Siz de hem sağlıklı hem de dayanıklı bir yalıtım hizmeti almak istiyorsanız, uzman ekibimiz tarafından keşif randevusu almayı unutmayınız.


Öne Çıkan Yazılar

Karavan Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Bugünlerde hemen herkesin aklından geçen karavan hayatı, bu hayatın en önemli gereklerinden biri olan ses yalıtımı konusunu da önplana çıkarmış [&hell...

Ses Yalıtımında Doğru ve Yanlışlar

Ses yalıtımında doğru ve yanlış uygulamalar, sesin iletilme oranını etkilemektedir. Ses yalıtımı, genel mantığıyla bütün boşlukların sağlam, kalın ve ...

Ses Geçirmez Oda Nasıl Yapılır?

Ses geçirmez oda yapmak için, profesyonel şirketlerden yardım alınabileceği gibi, düşük maliyetli malzemeler kullanılarak profesyonel işler de çıkarıl...

Bilgi Talep Formu

Ürünlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Formu Doldurabilirsiniz.

    Bilgi Talep Formu