Evde Yankı Neden Olur? Yankı Nedir? Nasıl Önlenir?

Evde Yankı Neden Olur? Yankı Nedir? Nasıl Önlenir?

Evde yankı oluşumu, minimalist bir düzene sahip olan ve boş alanı fazla olan evlerde görülebilmektedir. Evin bulunduğu binada ve ev duvarlarında herhangi bir yalıtımın olmaması da evde yankı oluşumuna neden olabilmektedir.

Yankı Nedir?

Yankı, ses dalgalarının serbest bir şekilde dolaşırken, herhangi bir yüzeye çarparak, yüzey tarafından emilmeden yansımasıyla oluşan ve düzensiz ses dalgalarının birbirinin üzerine binmesi sonucu düzeyi giderek artan sestir.

Doğa içinde oluşan yankılar, uzaklık ölçüsü olarak kullanılabildikleri için, balık sürülerinin yerleri, okyanusların derin alanları ve uçakların yüksekliği gibi verilerin elde edilmesinde yararlı olmaktadır. Ancak ev ya da uzun süre zaman geçirilen kapalı alanlarda yankı oluşumu, rahatsız edici bir unsur olabilmektedir.

Yankı Sağlığa Zararlı Mıdır?

Yanının sağlık üzerindeki etkileri, olumsuz olarak değerlendirilebilmektedir. Yaşam kalitesinin ve çalışma performansının düşmesine neden olan yankı oluşumu, yaşanılan ortamın keyifsiz bir yer haline gelmesine yol açabilmektedir. Evde yankı oluşması, uzun süreli ve yüksek frekanslı bir şekilde gerçekleştiğinde, ortamda yaşayan kişilerde dikkat eksiklikleri, duyma sorunları ve kayıplarına neden olabilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği kurallarında da sürekli ve yüksek ses olan yerlerde çalışılmasının sağlığa zararlı olduğu belirtilmektedir.

Yankı Nasıl Önlenir?

Yankı sesin önlenmesi için, genellikle yalıtım uygulamalarından yararlanılmaktadır. Yankı oluşumunun engellenmesi için çevresel koşulların da uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Yankı oluşumunun engellenmesi için şu unsurlara dikkat edilebilir:

 • Eşyalar için doğru yerlerin seçilmesi,
 • Sirkülasyon alanlarının ana alanlar ile doğru ve uyumlu bir şekilde ilişkilendirilmesi ve rezonans uyumlarının belirlenmesi,
 • Döşeme, duvar ve tavan gibi yalıtım alanlarında, doğru malzeme ve boyaların kullanılmış olduğundan emin olunması,
 • Ses emen doğru malzemelerin seçilerek ortamın doğru noktalarına uygulanması,
 • Dış gürültünün engellenmesi ve mümkünse gürültü kaynaklarının ortadan kaldırılması,
 • Mekânın rezonans karakteristiğinin belirlenmesi,
 • Ortam için uygun olan ses frekansının belirlenmesi ve ortam seslerinin bu frekansın üzerine çıkmamasının sağlanması,
 • Tüm bu faktörler sağlandıktan sonra, ortam formunun düzgün ses dağılımı sağlayabilecek şekilde belirlenmesi, yankı oluşumunun engellenmesinde önemli unsurların arasında bulunmaktadır.

Yankı Önlenmesinde Hangi Malzemeler Kullanılır?

Yankının engellenmesi için, ortamın ihtiyacına uygun yalıtım malzemeleri seçilerek yalıtım uygulamasının yapılması kesin çözüm olmaktadır. Yalıtımın yapılması, ortama serbest bir şekilde yayılan ve emilmeyen ses dalgalarının büyük bir kısmının emilmesini sağladığı için, ses kalitesinin arttırılmasına olanak vermektedir.

Akustik ya da yutucu paneller uygulanmadan önce, ortamın akustik hacmi hesaplanarak ne kadar yalıtım malzemesine ihtiyaç duyulabileceği belirlenmelidir. Daha sona yutucu paneller için uygun yerler belirlenmeli ve paneller bu yerlere uygulanmalıdır. Tüm bu hesaplamaların doğru bir şekilde yapılabilmesi için, akustik danışmanlık hizmetinden faydalanılabilir.

Akustik ekipmanların yeri belirlendikten sonra, öncelikle yapılacak yere bir kat alçıpan geçilir. Yalıtım için kullanılan özel yapıştırıcılar, yalıtım malzemesinin arkasına sürülür ve zaman kaybetmeden yalıtım malzemesi alçıpanın üzerine yapıştırılır. Yalıtım yapılacak zeminin düz ve temiz bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Düz olmayan zeminlerde yapılan yalıtım işlemleri fazla uzun zamanlı olmamaktadır. Seçilen yalıtım malzemesinin yapıştırılmasının ardından, yalıtım malzemesinin üzerini tamamen kapatacak şekilde bir kat daha alçıpan geçilmelidir.

Evde yankı oluşumunun önüne geçilmesi için şu malzemeler kullanılabilir:

 • Masa Seperatörü,
 • Akustik Paravanlar,
 • Ahşap Paneller,
 • Yüzer ve Sarkık Paneller,
 • Baffle,
 • Kumaş Kaplı Paneller,
 • Ses Kesici Akustik Süngerler,
 • Ses Kesici Basotect Süngerler,
 • Renkli Tekno Touch Süngerler.

Bu malzemelerin doğru kullanımının ardından, yalnızca yankı oluşması engellenmekle kalmaz, aynı zamanda sesin dışarıya gitmesi ya da dışarda bulunan gürültünün içinde olunan alana gelmesi de engellenmiş olmaktadır.

Yazı Başlıkları

Diğer Yazılar