Akustik Panel Nedir? Akustik Panel Kullanım Alanları Nelerdir?

Akustik Panel Nedir? Akustik Panel Kullanım Alanları Nelerdir?

Ses kalitesinin ve iç mekandaki sesi korunmasının amaçlandığı dekorasyon alanlarında kullanılan akustik panel nedir? Akustik panel kullanım alanları nelerdir? Akustik panel dekorasyon ürünleri nerede hangi amaçla kullanılır? İşte, detayları…

Akustik Panel Nedir?

İç mekan dekorasyonunda tercih edilen akustik panel, ses kaybının önemsendiği ortamlarda, duvar, tavan ve tabanda kullanılan bir tür dekorasyon ürünüdür. Farklı malzeme ve türdeki modelleri ile akustik panel kullanım alanları birbirinden ayrılmaktadır. Sesin duvara çarptığında rezonansa uğramamasını sağlayan bu dekorasyon ürünleri tasarım ürünü olarak da tercih edilmektedir.

Akustik Panel Kullanım Alanları Nelerdir?

Akustik dekorasyon ürünleri, hem iş hem de ev dekorasyonu için kullanılabilmektedir. Sesin kalitesinin önemli olduğu sinema salonları, konferans salonları, toplantı odaları ya da sinema seti kurulmuş evin küçük bir odası akustik panel kullanım alanları içerisinde sayılabilir. İşte, en çok kullanılan akustik panel türleri!

akustik-ahsap-derzli-panel

Akustik Ahşap Derzli Panel

Daha çok konferans, tiyatro ya da toplantı salonlarında tercih edilen akustik ahşap derzli panel hem görünüm hem de kullanış açısından büyük avantajlara sahiptir. Ders anlatımı, sahne oyunları ve toplantı sırasında sesin en uzak noktaya kadar iletilmesinde etkin rol alan bu dekorasyon ürünleri sıklıkla tercih edilmektedir.

akustik-ahsap-delikli-panel

Akustik Ahşap Delikli Panel

Delikli panel, genellikle insanların kalabalık olarak yer aldığı ortamlarda tavan dekorasyonu için tercih edilir. Sahip olduğu delikler sayesinde havadar bir ortam oluşmasını sağlayan akustik ahşap delikli panel genellikle toplantı ya da tiyatro salonlarının bekleme holünde kullanılır.

akustik-baffle

Akustik Baffle Kullanım Alanları

Daha çok tasarım atölyelerinde ya da sanat evlerinde kullanılan bu dekorasyon ürünü, hem şık hem de işlevseldir. Eğer aynı zamanda sesi korusun ve görseli de güçlü olsun istiyorsanız, bu akustik panel türünü tercih edebilirsiniz. Akustik baffle dekorasyon ürünü renk renk desen desen üretilebildiği gibi farklı boyutlarda da tasarlanabilmektedir. Kolay temizlenebilmesi ile de en uygun kumaş türüne sahip olan bu ürünler şıklığın da arandığı ortamlarda tercih edilmektedir.

akustik-yuzer-tavan-paneli

Yüzer Tavan Paneli

Dünyanın neresine giderseniz gidin karşılaşabileceğiniz akustik dekorasyon ürünleri arasında yer alan yüzer tavan paneli hem çok kullanışlı hem de çok şıktır. Farklı kumaş ve malzeme türlerinde üretilebilen bu ürünler, sesin tavan yüzeyine çarptıktan sonra salona dağılmasını sağlar. Bu nedenle sesin çarpma ihtimalinin yüksek olduğu tavan bölgelerine yerleştirilirler. Bu uygulama okul kantini, sınıf ya da kalabalık toplantı salonları için kullanılabilmektedir.

ledli-akustik-tavan-paneli

Ledli Akustik Tavan Paneli

Aydınlatma ile ses yalıtımının aynı anda uygulandığı bu dekorasyon ürünü çok işlevli bir yapıya sahiptir. Eğer çalışma ortamınızda ışıklandırmayı şık bir şekilde yapmak istiyorsanız, akustik panelinizin ledli olması size avantaj sağlayacaktır. Akustik panel kullanım alanları içerisinde hem şık hem de kullanışlı olan bu ürünler renk renk desen desen tasarlanabilmektedir.

akustik-paravan-kullanim-alanları

Akustik Paravan Kullanım Alanları

Genellikle sergi salonlarında, fuarlarda ve tanıtım günlerinde tercih edilen akustik paravan, geniş bir alanda farklı firma ve gruplara kendilerine özel bir alan hazırlamaktadır. Akustik paravan kullanan fuar tasarımcıları günümüzde en çok tercih edilen organizasyon firmaları arasında yerini almaktadır. Çünkü bir fuar alanında görsellik ile birlikte alan özgürlüğü ve tanıtım rahatlığı da önem taşır.

3D-akustik-duvar-paneli

3D Akustik Duvar Paneli

Daha çok küçük oda tasarımlarında tercih edilen 3D Akustik Duvar Paneli dekorasyon ürünleri ile şık ve rahat bir yaşam alanı hazırlanabilmektedir. Evinizin içerisinde oluşturacağınız bir ev stüdyosu ya da sinema setinizi yerleştirdiğiniz hobi odanız ya da bağ evinizdeki kendinize özel hazırladığınız odanız bu dekorasyon ürünü ile çok daha kullanışlı olacaktır.

heraklite-Ahsap-panel

Heraklite Ahşap Panel

Akustik panel kullanım alanları içerisinde çok farklı sektörlerde tercih edilebilen bu model, yüksek ses yalıtımı performansına sahiptir. Bu yönü ile küçük ya da büyük çok sayıda kullanım alanına sahip olan heraklite ahşap panel ile sağlıklı ve amacınıza uygun dekorasyon hazırlayabilirsiniz. Yangın koruması özelliği ile muhteşem bir ürün olan heraklite ahşap panel iş hurdalarının geri dönüşümünden oluşturulmaktadır. Enerji koruma ve insan sağlığına olumlu etkileri de düşünüldüğünde her türlü yaşam alanında uygulanması mümkündür.

Yazı Başlıkları

Diğer Yazılar