Okullarda Akustik Düzenleme

Okullarda Akustik Düzenleme

Sınıf gürültüsü, teneffüs karmaşası veya ders işleme her biri okulda ayrı gürültü kaynağıdır. Bu sesler okulun bir parçası olduğundan, gürültünün önüne geçilmez. Ancak zayıf akustik, ses problemlerinden rahatsız olma olasılığını yüzde 32 oranında arttırdığından, gürültü sorununu yüksek oranda ortadan kaldırmak mümkün.

Aşırı gürültü ve ses yankılanması nedeniyle okul binası içindeki konuşmaların yaklaşık yüzde 30’unun anlaşılmasında zorluk yaşadığı  araştırmalarda ortaya koyulmuştur. Ayrıca bu sesler öğrenme ve odaklanma açısından büyük problemler yaratır. Bu sorunları ortadan kaldırmanın çözümü ise akustik düzenlemedir.

Herhangi bir sınıf gürültüsü ortalama 65 desibel (dBs)  olarak belirlenmiştir. Bu seviye de uzun süre kalmak psikolojik ve bedensel olarak kişileri zorlayabilir. Bu sebeple performans standartları, akustik prensipler, iyi tasarım uygulamaları, hesaplama prosedürleri sonucu akustik düzenleme okul ortamında çalışanlar ve öğrenciler için rahatlatıcı olacaktır.

Başarılı bir akustik düzenleme sonucunda rahatsızlık verici sesler azaltılarak, ortamdaki ses akışı düzenlenebilir. Bu sayede öğrenci ve öğretmenler üzerinde stres seviyesi düşerek akademik başarı seviyesinde artış görülmesi sağlanır ve eğitim kurumlarında başarı oranlarını arttırılabilir.

Yazı Başlıkları

Diğer Yazılar